Skip to content Skip to footer

Mnogość zastosowań wiertarek słupowych

Wiertarki słupowe to jedne z najbardziej przydatnych maszyn stacjonarnych w warsztacie. Wyróżniają się one mnogością zastosowań i właśnie tej tematyki będzie dotyczył poniższy tekst. Przedstawimy tutaj nie tylko zastosowania powszechne i oczywiste, ale także te bardziej oryginalne.

Podstawowe funkcjonalności wiertarek słupowych

Zgodnie z nazwą wiertarka ma za cel wywiercenie otworów. Jednakże w przypadku wiertarki słupowej standardowe wiercenie jest nie tylko szybsze, ale także bardziej precyzyjne niż przy użyciu konwencjonalnej wiertarki ręcznej.

W niektórych nowocześniejszych modelach stół wiertarski można nie tylko przesuwać w górę i w dół, ale nawet pod różnymi kątami (promieniowo). Umożliwia to dojście do wielu trudnych obszarów podczas samego nawiercania otworów. Oczywiście głównym obszarem zastosowania wiertarek słupowych jest obróbka metali, ponieważ to tutaj liczy się najbardziej precyzja. Widać to na zwykle stosunkowo niewielkim stole wiertarskim, który oprócz otworów do mocowania imadeł maszynowych posiada również rowek na płyn chłodzący.

Inne funkcjonalności

Tak jak jednak wspomnieliśmy na wstępie, wiertarki słupowe potrafią wykonywać również inne prace. Uniwersalność jest tutaj cechą przydaną i posiadanie takiego sprzętu często umożliwia zastąpienie innych narzędzi w warsztacie czy w fabryce.

Istnieje przykładowo możliwość, aby zamienić wiertarkę słupową w stacjonarną szlifierkę wrzecionową albo piłować lub polerować nią otwory podczas wykańczania zleconej pracy. Można nawet usuwać rdzę z obrabianych metalowych części za pomocą okrągłej szczotki drucianej, mocowanej na końcówce wiertarki.

Obróbka tworzywa i szkła

Jednak nie tylko metale nadają się do współpracy z tego rodzaju wiertarkami. to co je wyróżnia, to ogromna precyzja pracy, a ta jest z kolei niezbędna przy obróbce materiałów z tworzywa sztucznego oraz szkła.

Generalnie nawiercanie tworzyw sztucznych i szkła wymaga tych samych wierteł co w przypadku metalu, jednak kluczową sprawa jest dostosowanie prędkości obróbki. W przypadku wspomnianych wiertarek istnieje możliwość regulację prędkości poprzez różne stopniowane koła pasowe i za pomocą odpowiedniego paska klinowego. Na rynku są jednak także nowsze modele, bazujące na bezstopniowym sterowaniu cyfrowym.

Wiertarki słupowe znajdziesz w ofercie TOP Poręba

Leave a comment