Oprogramowanie CNC – czym jest i jakie daje możliwości?
We wszystkich dziedzinach przemysłu obserwujemy obecnie daleko posuniętą automatyzację. Nie jest to bynajmniej nowy proces, jednak dopiero od niedawna przyspieszył on na tyle, że praktycznie każdego roku użytkowane w produkcji technologie zyskują coś znaczącego. Przyjrzyjmy się oprogramowaniu CNC, jednemu z najważniejszych dla gospodarki rozwiązań.
Programy CNC – czym są i do czego służą?
Sam skrót CNC pochodzi od Computerized Numerical Control, czyli kontrola za pomocą komputera numerycznego. Tego typu mikrokomputery spotykamy obecnie w większości urządzeń produkcyjnych, czego przykładem są choćby szlifierki albo frezarki CNC, używane do wiernej detalicznie i skomplikowanej obróbki skrawaniem.
Programy CNS, a także CAD i CAM razem stanowią oprogramowanie konieczne do właściwego działania maszyny. Dzięki nim możliwe jest zaprojektowanie specjalnego wzoru, a następnie jego wykonanie przez dane urządzenie. Na rynku spotkamy zarówno drogie oprogramowanie do frezarek CNC i innych urządzeń przemysłowych, jak i darmowe programy tego typu, z którymi można zacząć hobbystyczną przygodę.
Jakie są najpopularniejsze programy CNC?
Frezarki CNC to sprzęt wykorzystywany w wielu różnych sektorach przemysłu. Co za tym idzie, dostępny jest szeroki wybór oprogramowania, które pozwala je obsługiwać. Niektórzy producenci frezarek polecają przedsiębiorstwom określone programy, inni natomiast pozostawiają tu więcej swobody programistom pracującym w danym zakładzie.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych programów, które umożliwiają sterowanie maszynami CNC, jest Mach 3. Za jego pomocą można sterować pracą szerokiego wachlarza maszych, od giętarek i frezarek CNC poprzez plotery, wypalarki czy roboty spawalnicze. Warto tu dodać, że samo programowanie CNC różni się znacznie od innych typów programowania, a zdobycie kwalifikacji jako programista operator CNC to często kwestia dłuższego czasu.
Jak nauczyć się obsługi programow CNC i CAM?
Programista CNC to obecnie coraz popularniejszy zawód. Osoba, która go wykonuje, ma przed sobą wiele dodatkowych ścieżek rozwoju, pod warunkiem, że nieustannie będzie szlifować swoje umiejętności.
Ale jak postawić pierwsze kroki na tej ścieżce? Tu nie wystarczy tylko komputer osobisty, choć istnieją symulatory oprogramowania CNC, które pozwalają zapoznać się z zachowaniem sterowników. Najlepiej będzie zainwestować w specjalistyczny kurs zawodowy, po którym można otrzymać uprawnienia do wykonywania zawodu.