Skip to content Skip to footer

Dieta cud

Dieta niskokaloryczna to coraz popularniejszy sposób na odchudzanie i poprawę zdrowia. Tego typu kuracja dietetyczna, może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej w krótkim czasie i może być przydatnym sprzymierzeńcem w trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Dieta niskokaloryczna jest polecana dla osób które chcą stracić tkankę tłuszczową, jednak posiada kilka ograniczeń, o których należy wiedzieć.

Co to znaczy, że dieta ma niską kaloryczność?

Zaczynając od pytania czym jest dieta niskokaloryczna, należy stwierdzić iż jest to rodzaj diety ograniczający ilość przyjmowanych kalorii. Najczęściej granica dziennego spożycia kcal wynosi tu 1400, jednak zdarzają się też warianty diety mające 1200 lub 1600 kcal w zależności od przypadku.

Przy diecie niskokalorycznej, wybierasz do jedzenia pokarmy, które są niskoenergetyczne, czyli niskokaloryczne. Oznacza to liczenie kalorii w jedzeniu. Dla żywności, którą kupujemy w supermarkecie, określiliśmy ilość tłuszczu, skrobi i białka, a także obliczyliśmy ilość kalorii. Jest to wymienione na opakowaniu. Poza tym nasze jedzenie często zawiera ukryte kalorie w dodanych cukrach, które również należy uwzględnić w obliczeniach. Proces liczenia może wydawać się żmudny, jednak po pewnym czasie wejdzie w nawyk.

Jak dieta niskokaloryczna wpływa na organizm?

Diety niskokaloryczne wzbogacone o ćwiczenia fizyczne i mentalne to świetny sposób na utratę wagi ciała dla osób otyłych. Dieta niskokaloryczna jest również ogólnie zdrowa a udowodniła to grupa naukowców amerykańskich badająca wspólnoty mormonów, tradycyjnie stosujących niskokaloryczne diety. Zbadano iż stosowanie takiej diety wśród mormonów (bez liczenia kalorii, lecz przy ilości niemal zawsze odpowiadającej 1600 kcal!) odmładzało organizm, poprawiało cerę oraz zwiększało ogólną witalność. Dłuższe okresy postów musiały być jednak przeplatane bardziej sytymi dniami gdy uzupełniano ilościowe i jakościowe braki organizmu przyjmując pokarmy bogate w mikroelementy takie jak warzywa, owoce czy ryby.

Badania przeprowadzone na amerykańskich wspólnotach mormonów wskazują, iż mormoni stosujący dietę niskokaloryczną przeplataną sytymi dniami byli znacznie zdrowsi, szczuplejsi i pozytywniej nastawieni do życia w stosunku do osób na zwykłej amerykańskiej diecie wysokokalorycznej. Wnioski amerykańskich naukowców potwierdzają Japończycy, pisząc o zbawiennym wpływie diety niskokalorycznej na zdrowie i długowieczność swoich obywateli, zaznaczają jednak jak ważne jest jej ograniczanie czasowe i okresowe przerwanie nadmienionej diety.

Ile stosować dietę niskokaloryczną?

Opisany przypadek mormonów pokazuje, iż nie stosowali oni diety o małej ilości kalorii ciągle. Miewali dni bardziej syte gdzie pozwalali sobie na większą ilość jedzenia oraz wplatali do diety witaminy. Nasuwa to wniosek do odchudzających diet niskokalorycznych – nie mogą one trwać zbyt długo bo mogłoby to osłabić organizm.

Tradycyjna kuracja dietą o niskiej kaloryczności winna trwać około 4 tygodni, najdłużej 5. Po tym czasie należy zrobić około tygodnia, dwóch przerwy aby wzmocnić organizm bazując jednak na produktach zdrowych i nieprzetworzonych. Znakomite są warzywa i owoce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Leave a comment