Co trzeba wiedzieć o sterylizacji medycznej?
W gabinetach medycznych, weterynaryjnych czy kosmetycznych narzędzia muszą być czyste i sterylne. To właśnie od tego zależy zdrowie pacjentów. Na czym polega sterylizacja medyczna i co koniecznie trzeba o niej wiedzieć?
Sterylizacja medyczna – co to jest?
Sterylizacja medyczna polega na zniszczeniu drobnoustrojów, które są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. Należy pamiętać, że zabieg ten jest niezmiernie ważny i musi zostać przeprowadzony z zachowaniem wszystkich reguł. Ważne jest również, by pamiętać, że Dezynfekcja medyczna również jest zabiegiem skutecznym, aczkolwiek czasami może okazać się niewystarczająca.
Wybierając metodę sterylizacji medycznej, należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta sprzętu medycznego. Inne metody należy wykorzystać do sterylizacji sprzętu płaskiego, a zupełnie inne do sprzętu o długich i wąskich kanałach.
Rodzaje sterylizacji
Sterylizacja medyczna może być przeprowadzona w temperaturach bardzo wysokich, gdzie najczęściej wykorzystywana jest para wodna, suche, gorące powietrze lub promieniowanie podczerwone. Innym sposobem sterylizacji medycznej jest usuwanie drobnoustrojów w niskich temperaturach. Używany do tego jest tlenek etylenu, formaldehyd czy promieniowanie jonizujące.
Sterylizator medyczny pracuje w temperaturach od 140 do 250 stopni Celsjusza. Dzięki temu można wysterylizować sprzęt medyczny szklany, metalowy czy porcelanowy. Warto również pamiętać, że sterylizacji medycznej poddawane są również materiały wrażliwe oraz nieprzepuszczające wilgoci.
Dezynfekcja czy sterylizacja?
Różnice między dezynfekcją medyczną a sterylizacją są bardzo wyraźne. Trzeba pamiętać, że dezynfekcja medyczna jest wystarczająca wszędzie tam, gdzie ryzyko zakażenia nie jest duże. Sterylizacja medyczna jest procesem, który daje gwarancję usunięcia wszystkich drobnoustrojów.
Dezynfekcja medyczna ma na celu usuniecie z narzędzi tkanek po zabiegu. Należy pamiętać, że sterylizacja medyczna obejmuje nie tylko usuniecie drobnoustrojów, ale również pakowanie, wyjałowienie i przechowywanie narzędzi gotowych do kolejnego zabiegu. Każdy z tych zabiegów musi być wykonany niezwykle starannie i z użyciem odpowiednich środków.