Co to jest sublimacja? Gdzie ją można wykorzystać?
O zjawisku sublimacji każdy z nas usłyszał w szkole. Jest to jeden z tematów, które poruszane są na lekcjach fizyki. Warto przypomnieć sobie definicję tego zjawiska. Sublimację możemy z powodzeniem wykorzystać w codziennym życiu. W tym artykule zamieszczamy krótki przewodnik po sublimacji.
Co to jest sublimacja?
Sublimacja to zjawisko fizyczne, które zostało zaobserwowane pierwszy raz już w Średniowieczu. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się dzięki alchemikowi, którego dziś historycy zwą pseudo-Geberem. Przemiana nazwana sublimacją do dziś aktywnie wykorzystywana jest w przemyśle. Jednym z zastosowań jest drukowanie sublimacyjne.
Na czym polega przemiana zwana sublimacją? W jej trakcie ciało fizyczne przechodzi bezpośrednio z postaci stałej do stanu gazowego. Niezwykłość tego zjawiska polega na tym, że po drodze pomijane jest pośrednie przejście do stanu ciekłego. Wkrótce po odkryciu sublimacji zaobserwowano zjawisko odwrotne, które zostało nazwane resublimacją.
Gdzie wykorzystywany jest druk sublimacyjny?
Sublimacja umożliwia wykonywanie solidnego i trwałego nadruku na różnych podłożach. Sublimacja na koszulkach to popularna technika nadruku wzorów na tkaninach. Popularność tej techniki wzięła się z niskiego kosztu przygotowania wydruku oraz dużej elastyczności w trakcie projektowania wzoru nadruku. Dzięki temu druk przy z wykorzystaniem sublimacji gwarantuje zysk już przy niewielkich zamówieniach.
Na jakich podłożach można wykonać nadruk? Najczęściej wykorzystywany jest Druk sublimacyjny na tkaninach. Zaprojektowany wzór można łatwo przenieść również między innymi na kubki, puzzle i inne gadżety. Warunkiem powodzenia całej operacji jest naniesienie na przedmiot specjalnej warstwy zawierającej poliestrowy lakier.
Jak powstaje nadruk sublimacyjny?
Projekt wzoru przenoszony jest na tkaninę za pomocą specjalnej drukarki obsługującej cztery kolory z palety CMYK. Barwy pochodne tworzone są poprzez mieszanie ze sobą podstawowych kolorów.
Ograniczeniem w technice druku sublimacyjnego jest brak możliwości uzyskania koloru białego. Nadruki zawierające białe elementy mogą być wykonywane wyłącznie na białej tkaninie.