Skip to content Skip to footer

Łuszczyca — przyczyny, objawy, leczenie

Typowe dla łuszczycy zaczerwienienia skóry występują raczej sporadycznie. Zaostrzony stan jest często poprzedzony stresującym wydarzeniem. Czasami jest spowodowany przyjmowaniem pewnych leków lub zakażeniem inną chorobą. Jednak wyzwalacze nie zawsze są rozpoznawalne.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba, której najbardziej charakterystyczną cechą jest okresowe zapalenie skóry. Dotknięte obszary skóry, głównie na skórze głowy, są wyraźnie oddzielone od zdrowych obszarów i powodują silne swędzenie. Skóra jest czerwona, lekko opuchnięta i pokryta małymi, jasnymi łuskami.

Klinika leczenia łuszczycy oferuje leczenie problemu łuszczycy, będącej jedną z chorób autoimmunologicznych, w której układ odpornościowy człowieka atakuje i niszczy własną tkankę ciała. W rezultacie zachodzą procesy zapalne, które powodują, że organizm z dużą prędkością wytwarza nowe komórki skóry. Procesy zapalne prowadzą do silnych swędzących podrażnień skóry. Choroba jest prawie zawsze przewlekła i nie można jej wyleczyć przy pomocy dostępnych środków medycznych.

Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Jednak wielu pacjentów kliniki leczenia łuszczycy uważa, że wysypka szpeci i stara się jak najlepiej ukryć dotknięte obszary skóry. Łuszczyca to jedna z najczęstszych chorób skóry. Najczęstszą postacią jest łuszczyca zwykła z rozległym, łuszczącym się stanem zapalnym skóry.

Łuszczyca — Objawy

Łuszczycę można rozpoznać po charakterystycznych czerwonych plamach na skórze. Dotknięte obszary skóry są zwykle pokryte srebrzystymi łuskami. Obszar ten jest ostro oddzielony od zdrowej skóry wąską czerwoną obwódką. Pewną oznaką łuszczycy jest to, że głębsze warstwy skóry łatwo się odklejają.

Wygląd łuszczycy jest inny dla każdej osoby. U wielu pacjentów kliniki leczenia łuszczycy łuszcząca się wysypka pojawia się pod włosami na skórze głowy lub za uszami. Jednak łuszczyca występuje również na kolanach, łokciach, dolnej części pleców lub wokół pępka. U niektórych pacjentów na całym ciele rozprzestrzeniają się małe czerwone plamki. W łuszczycowym zapaleniu stawów choroba rozprzestrzenia się ze skóry na stawy, gdzie powoduje bolesne zapalenie.

Klinika leczenia łuszczycy — diagnoza łuszczycy

Lekarz diagnozuje łuszczycę na podstawie charakterystycznych objawów. Niewielkie, punktowe krwawienia skórne po podniesieniu warstwy naskórka są uważane za wyraźny wskaźnik. Charakterystyczna jest również łatwość odrywania górnych warstw skóry. W razie wątpliwości badanie próbki skóry daje ostateczną jasność, czy za wysypką zapalną stoi inna choroba skóry.

Łuszczycę na paznokciach można rozpoznać po żółtawym, plamistym zabarwieniu i kruchej konsystencji paznokci. Łuszczycowe zapalenie stawów najczęściej atakuje stawy palców rąk i nóg. Stawy są często opuchnięte i zaognione, a ruch jest ograniczony w miarę postępu choroby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Leave a comment